Retinol – najważniejszy składnik kosmetyczny wszechczasów

2021-03-23

Retinol to sprzymierzeniec wszystkich kobiet, które zmagają się ze zmarszczkami i przebarwieniami. Pozwala odmłodzić skórę twarzy, poprawić owal oraz skutecznie uelastycznić i ujędrnić cerę. Rozjaśnia, wyraźnie poprawiając jej koloryt. Poznaj najważniejsze właściwości i korzyści płynące ze stosowania retinolu. Zapoznaj się również ze schematem pielęgnacyjnym, idealnym dla kobiet w każdym wieku.


Najlepiej przebadana substancja świata kosmetycznego

Retinol to składnik starannie przebadany pod kątem dermatologicznym. Jest w pełni bezpieczny i korzystnie wpływa na kondycję skóry. Retinol do twarzy warto stosować w okresie mniejszego nasłonecznienia, czyli na przełomie jesieni i zimy. Kosmetyki z retinolem mogą być z powodzeniem używane przez kobiety w każdym wieku.

Schemat pielęgnacyjny skóry a stosowanie retinolu

O tym, że cerę powinno się pielęgnować już od wczesnej młodości, wie chyba każda kobieta. Schemat pielęgnacyjny skóry zakłada dostarczenie jej witaminy C. Ważne jest również stosowanie retinolu. Kolejnym elementem schematu jest działanie na nią kwasami złuszczającymi oraz stosowanie kosmetyków z filtrami UVA i UVB, chroniących przed promieniowaniem.

Skąd wzięła się tak duża popularność retinolu?

Dermatolodzy na całym świecie retinolowi dają, jakże sugestywną nazwę, witaminy młodości. Odpowiednie stosowanie tej substancji potrafi odmłodzić skórę nawet o 10 lat. W formie naturalnej występuje on powszechnie w soku z marchewki. Na rynku kosmetycznym bez problemu można z kolei nabyć mnóstwo preparatów go zawierających – pojawiła się już nawet nowa generacja retinoidów. Największą korzyścią płynącą ze stosowania retinolu jest oczywiście jego działanie odmładzające. Większe napięcie skóry, spłycenie porów i bruzd oraz wyraźne rozjaśnienie skóry twarzy – takie efekty można zauważyć krótko po rozpoczęciu stosowania. Kobiety, które miały problem z owalem twarzy również dostrzegą pozytywną różnicę.

W jaki sposób można stosować witaminę młodości?

Lekarze dermatolodzy rekomendują dwa sposoby stosowania: albo w formie kilkutygodniowej kuracji, albo poprzez włączenie go do codziennej pielęgnacji cery. Na początek nie warto rzucać się na głęboką wodę i najlepiej rozpocząć od kosmetyku cechującego się niskim stężeniem retinolu. Szybkie przestawienie się na schemat pielęgnacyjny z wysoką zawartością tej substancji aktywnej może skutkować mocnymi podrażnieniami. Skóra z czasem przyzwyczai się do retinolu. Wówczas można stopniowo zwiększać dawkę.

Retinol konta blizny

Retinol, znany również jako witamina A, to związka o potwierdzonych właściwościach rewitalizujących skórę, które mogą być korzystne w redukcji blizn. Jego zdolność do stymulowania produkcji kolagenu oraz przyspieszania procesów odnowy komórkowej sprawia, że może pomóc w wygładzeniu i wyrównaniu tekstury skóry uszkodzonej bliznami. Regularne stosowanie produktów zawierających retinol może przyczynić się do spłycenia blizn, poprawy elastyczności skóry oraz zmniejszenia widoczności przebarwień. Ważne jest jednak, aby zachować cierpliwość, ponieważ efekty mogą być widoczne dopiero po pewnym czasie regularnego stosowania. Jeśli chcesz stosować retinol na blizny, wcześniej zaleca się skonsultowanie z dermatologiem, aby dostosować dawkowanie i reżim pielęgnacyjny do indywidualnych potrzeb skóry.

Z czym można stosować retinol?

Mówiąc o codziennej pielęgnacji, istotne jest stosowanie również – jako uzupełnienia – kremów z filtrami UV. To bardzo ważny element dbania o skórę – kosmetyki z filtrem zapobiegną powstawaniu przebarwień, na które skóra w czasie kuracji z retinolem jest dość mocno narażona. Dobrze jest również zadbać o stosowanie preparatów tłuszczowych oraz ceramidowych, dzięki którym struktura skóry ładnie się odbudowuje. Kosmetyki z kwasem azeleinowym to również dobry pomysł preparatów, które można stosować w pielęgnacji.

Których substancji nie należy stosować w okresie pielęgnacji retinolem? Dermatolodzy i kosmetolodzy nie zalecają sięgania w tym czasie po witaminę C (kwas askorbinowy).

Podsumowując, stosowanie retinolu w codziennej pielęgnacji to temat-rzeka. Powyższe omówienie to zaledwie wprowadzenie do kwestii dbania o cerę z zastosowaniem tego właśnie składnika aktywnego. Warto włączyć go do codziennego rytuału pielęgnacyjnego zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, by nawilżyć, odżywić i ujędrnić cerę.

@ Copyright 2018